Zázvor lze užívat v mnoha podobách, každopádně mezi nejčastější úpravy patří zázvorový čaj. K jeho přípravě vám postačí pouze kousek čerstvého zázvoru a horká voda, případně med nebo máta na dochucení. Pojďme si proto ukázat, s čím vším nám tento jednoduchý nápoj s příjemnou štiplavou chutí může pomoci!
Nachlazení a chřipka
Zázvor v sobě mimo jiné obsahuje vitamin C a má silné protizánětlivé a tlumící účinky. Proto je dobré pít zázvorový čaj při chřipce a nachlazení, které se o slovo mohou přihlásit v zimě i v létě. (Dokáže totiž uvolnit hlen a tím napomoci k uvolnění dýchacích cest.)
Migréna a menstruační bolesti
Trpíte silnými bolestmi hlavy a menstruačními bolestmi? Do horké vody přidejte kromě zázvoru i „špetku“ kajenského pepře a pár lístků máty. Uvidíte, že bolesti hlavy a menstruační křeče budou rázem pryč.
Trávení a nevolnosti
Uvařte si šálek zázvorového čaje a zapomeňte na nadýmání, ranní nevolnosti či pálení žáhy! Nevěříte? Zázvor obsahuje spousty minerálních látek, které zvyšují tvorbu trávících šťáv, čímž napomáhají při zažívacích potížích. Minerální látky obsažené v zázvoru navíc pomohou stimulovat metabolismus, což podpoří hubnutí.
Bolest kloubů a svalů
Celý den na nohou? Zkuste obklad ze silného horkého zázvorového čaje. Ten pak můžete přikládat přímo na místa bolesti kloubů či svalů. Obklad zároveň zmírňuje pocity pálení nohou.
Afrodiziakum
Ano, i v tomto ohledu vám bude zázvor nápomocen. Zázvor totiž stimuluje krevní oběh, tím pádem žene krev i do vašich intimních partií, které jsou pak citlivější. Váš sexuální chtíč roste!
Kdy se zázvoru vyhnout?
Zázvor rozhodně není vhodný pro děti do dvou let a také pro lidi s dlouhodobými nemocemi, jako jsou například diabetici. Také pamatujte na to, že denní dávka zázvoru (v čerstvém stavu) by neměla překročit 4 gramy.
Zdroje: BBCGoodFood.com; HealthLine.com; ArtfulTea.com