Ukrývají se v nich silné složky nazývané beta-D-glukany, beta-glykosidy a další látky, které vědci považují za výrazné pomocníky imunitního systému. Imunitní systém je navíc podporován i minerály (selenem, hořčíkem a zinkem) vyskytujícími se v mnoha druzích hub. A které jsou na tom v tomhle směru nejlépe?
Housenice čínská
Ačkoli houby s latinským názvem Cordyceps sinensis technicky nejsou houbou, ale parazitem, o jejich blahodárných účincích na lidské zdraví měly povědomí již starověké kultury. Housenice se považuje za přírodní antimykotikum a antibiotikum. Její protichřipkový účinek je pověstný, stejně jako působení proti zánětům jak u chronického astmatu, tak i u jiných plicních onemocnění. Také zvyšuje energii a odstraňuje únavu. Zkusíte ji?
Maitake
Maitake (trsnatec lupenitý) neboli tančící houba, konkrétně její extrakt, významně působí proti virům chřipky a stimuluje produkci antivirových cytokinů, jako je TNF-alfa. Zajímavé je, že se její účinek maximalizuje v kombinaci s dalším přírodním zázrakem, houbou shiitake, jež je k dostání i jako tinktura nebo sušená tobolka.
Shiitake
Houby shiitake patří k asijským kulinářským základům, jenž se dá koupit v každém supermarketu. Ukázalo se, že kromě chřipkového viru vykazují antivirovou aktivitu proti hepatitidě C a viru herpes simplex. Dobré vědět!
Reishi
Další antivirovou houbou je reishi. Reishi se přitom uznává již po tisíce let. A rozhodně ne neprávem. Bojuje s mnoha viry, jako je herpes či hepatitida. Bylo také zjištěno, že je účinná při boji s virem chřipky A. (Chřipku vyvolávají dva typy RNA virů z čeledi Orthomyxoviridae: Myxovirus influenzae typ A a B, přičemž existuje i typ C, který tvoří zvláštní rod). Reishi je obvykle k mání jako prášek, tinktura nebo tobolka. Už jste na ni narazili?
Zdroje: 6 Mushrooms That Act as Turbo-Shots for Your Immune System; Medicinal Mushrooms: 7 Kinds and Their Unique Health Benefits