Mezi nejzávažnější komplikaci diabetu patří retinopatie – onemocnění, při kterém dochází k poškození cév vyživujících sítnici oka. V České republice se s retinopatií léčí 100 tisíc osob.[1] Mezi další oční komplikace související s cukrovkou patří i šedý a zelený zákal. Oční problémy často vůbec nebolí a mohou se u diabetiků projevit za řadu let, kdy již může být poškození zraku závažné a trvalé.
Dlouhodobě zvýšený obsah cukru v těle negativně ovlivňuje orgány i drobné cévy – a ani oči nejsou výjimkou. Riziko postižení očí se zvyšuje s věkem. Rizikovým faktorem je i kouření – dle průzkumu si více než polovina diabetiků 1. typu dopřává cigarety.[2] Diabetici by neměli podceňovat pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře, a to minimálně jednou ročně. Zpočátku totiž nemusí pozorovat příznaky zhoršení zraku – pak už ale může být pozdě. Na vyšetření však nechodí asi 40 % diabetických pacientů.[3]
Zákeřné onemocnění sítnice
Retinopatie je jednou z nejčastějších chronických komplikací, která postihuje lidi s diabetem. Statistiky uvádějí, že až 45 % diabetiků I1. a 2. typu postihne určitý stupeň této choroby.[4]
Sítnice je velmi tenká a nesmírně důležitá část oka, která zachycuje obraz a zrakovým nervem jej následně posílá do mozku. Při špatné kompenzaci hladiny krevního cukru dochází k poruše prokrvování sítnice. Ta ve snaze zachovat okysličení reaguje tvorbou nových cév, které jsou však nekvalitní. Rády praskají, může dojít k zakrvácení do oka, mohou s sebou stáhnout okolní tkáň sítnice, což může vést k jejímu odchlípení se závažným poškozením zraku.
Mezi rizikové faktory vzniku retinopatie patří kouření i časté výkyvy velmi nízké nebo naopak vysoké hladiny glykémie. Pozor by si měli diabetici dávat i na vyšší krevní tlak. [5]
Retinopatie se projevuje rozmazaným viděním, zvýšenou citlivostí na světlo, náhlými výpadky zorného pole, výjimkou nejsou ani problémy s rovnováhou nebo čtením. Mezi další projevy nemoci patří napadení oka žlutou skvrnou (diabetická makulopatie). Při včasném odhalení může správná léčba zabránit ztrátě zraku. V pozdější fázi onemocnění pomohou laserové nebo chirurgické postupy či aplikace biologické léčby injekčně přímo do oka – ty mohou zpomalit či snížit riziko slepoty.
Plíživý zloděj zraku
S cukrovkou mohou jít ruku v ruce i další oční komplikace. Podle studie čínských vědců mají například diabetici až o 36 %[6] zvýšené riziko vzniku zeleného zákalu. Proto není radno podceňovat jakékoli příznaky, ale ani prevenci. Neléčený zelený zákal, odborně zvaný glaukom, vede k poškození zrakového nervu, a v pozdější fázi dochází k poruchám vidění a slepotě.
Šedý zákal neboli katarakta je onemocnění, při kterém dochází k zakalení zdravé čiré oční čočky. Pacienti, kteří trpí kataraktou si často stěžují, že vidí méně ostře a jakoby přes špinavé okno. Udává se, že šedý zákal vzniká zejména v souvislosti se stárnutím oka a postihuje lidi starší 65 let,[7] ale objevit se může i u děti a mladších jedinců.
Zde je zásadní včasná diagnóza, jelikož jedinou možnou léčbou je operační zákrok, při němž se zakalená oční čočka zcela odstraní a nahradí se čočkou umělou. U diabetiků je riziko vzniku šedého zákalu až o 60 %[8] vyšší oproti zdravé populaci. Kolísáním hladiny cukru v krvi se totiž může měnit tkáňová struktura čočky a kvůli tomu se oko může předčasně zakalovat. [9]
Prevence je základ
- Pokud pracujete na počítači, věnujte se každou hodinu očnímu cvičení. Mrkejte, přeostřujte nebo vyzkoušejte některý z dalších cviků oční jógy.
- Investujte do kvalitních slunečních brýlí. UV záření je nebezpečné a může způsobit či zhoršit celou řadu onemocnění očí.
- Podívejte se na Amslerovu mřížku. Jednoduché cvičení vám pomůže včas odhalit poruchy zraku.
- Zvlhčujte oči. Kromě dlouhodobých chronických onemocnění jsou diabetici také náchylnější k infekcím očí a takzvanému syndromu suchého oka.
- Mějte svůj krevní tlak pod kontrolou. Poškození očí bývá také často způsobeno vysokým krevním tlakem.
- Nezapomínejte na pravidelné kontroly zraku. Pacienti s diabetem by měli podstoupit jednou ročně oční vyšetření, které má zahrnovat i vyšetření očního pozadí.
[1] https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/40-diabetiku-chybi-ocni-vysetreni-nove-ho-mohou-poskytnout-primo-diabetologove
[2] Zdroj: Průzkum Ipsos Healthcare “Potenciál a bariéry systémů pro měření glykémie: pacienti s DM 1” realizovaný v červnu 2022. Celkem 200-230 respondentů s diabetem 1. typu, reprezentativní vzorek populace ve věku 18+ let, celá ČR.
[3] https://www.nzip.cz/doporuceny-zdroj/390-pilotni-program-casneho-zachytu-diabeticke-retinopatie-a-makularniho-edemu
[4] https://www.nzip.cz/doporuceny-zdroj/390-pilotni-program-casneho-zachytu-diabeticke-retinopatie-a-makularniho-edemu
[5] https://nsc.uzis.cz/zdraveoci/index.php?pg=diabeticka-retinopatie
[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5596230/
[7] https://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/sedy-zakal/
[8] https://coopervision.cz/blog/diabetes-zrak
Zdroj: FreeStyleLibre.cz