Nealkoholové ztukovatění jater, ve zkratce označované jako NAFLD (z angl. Non-Alcoholic Fatty Liver Disease), bylo ještě před dvaceti lety poměrně neznámé onemocnění. Dnes je to nejčastější příčina chronického onemocnění jater na světě.
Dochází při ní k nadměrné akumulaci tuku v játrech (tzv. steatóze jater) a jejich postupnému poškození. Ačkoli NAFLD zpočátku nezpůsobuje nemocnému žádné potíže, jak onemocnění postupuje, může se časem rozvinout do jaterní fibrózy a posléze do cirhózy se všemi jejími komplikacemi.
Ohrožena čtvrtina planety
„Přestože si, při potížích s játry, mnozí vybaví jako hlavní příčinu alkohol, jak již název nemoci napovídá, v tomto případě nemocní k jeho častým konzumentům nepatří,“ upozorňuje primářka Oblastní nemocnice Kolín MUDr. Emilie Niedobová a dodává: „Nejobvyklejším projevem NAFLD je únava nebo tlak v pravém podžebří. Až u poloviny pacientů se ale neprojevuje nijak, což je tím více nebezpečné.“
Podle odhadů trpí steatózou jater průměrně každý čtvrtý obyvatel planety, nejvíce v Jižní Americe a na Středním východě – přes 30 %, nejméně v Africe – 13 %. V Evropě i u nás je jeho výskyt odhadován na 24 %.
Bez jater nelze žít
A proč jsou játra pro nás tak důležitá? Tento 1,5 kilový vysoce výkonný orgán plní kolem 500 životních funkcí. Mezi nejznámější patří metabolismus sacharidů, proteinů, tuků, hormonů nebo vitamínů. Dále pomáhá produkovat žluč, odbourávat tuky v tenkém střevě, zpracovávat hemoglobin, čistit krev od škodlivin nebo regulovat srážlivost krve.
Dobrou zprávou je, že játra se jako jediný orgán v těle dokážou regenerovat – tedy nahradit chybějící či poškozenou tkáň zcela novými buňkami. Tato jejich schopnost je samozřejmě omezena jen do určitého stadia.
V případě, že v játrech dojde k cirhóze, je již poškození nevratné. Játra jsou po mozku druhým nejsložitějším orgánem a rozšířit povědomí o jejich významu i možných onemocněních je cílem Světového dne jater. Ten si každoročně připomínáme 19. dubna.
Obezita jako zabiják
Výskyt nealkoholového ztukovatění jater (NAFLD) těsně souvisí s výskytem obezity a posléze i diabetu 2. typu. U pacientů s těžkou obezitou se NAFLD vyskytuje ve více než 80 %, u pacientů s diabetem v 75 %. Aktuálním důkazem, jaká další rizika obezita přináší, jsou i statistiky hospitalizovaných s COVID-19. Obézní lidé mají téměř dvojnásobné riziko nákazy koronavirem a až o 113 % vyšší pravděpodobnost hospitalizace. Na JIP končí o 74 % více obézních lidí a riziko úmrtí na COVID-19 se u nich zvyšuje o 48 %.
Pandemie nealkoholového ztukovatění jater je tedy jen dalším z důsledků dramaticky se zvyšujícího počtu lidí s nadváhou – od roku 1975 se jejich počet téměř ztrojnásobil. Podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace z r. 2016 trpí nadváhou (tj. má BMI >25) téměř 2 miliardy dospělých obyvatel planety, 650 milionů z nich je vyloženě obézních (BMI >30). Vzhledem k rostoucí obezitě i mezi dětmi, se tato nemoc navíc objevuje také u nich.
Léčba existuje, ale není snadná
„Jako nejúčinnější léčba pacientů trpících steatózou jater se prosazuje změna spočívající v úpravě stravy a zvýšení fyzické aktivity, které následně vedou i ke snížení hmotnosti. To ovšem vyžaduje celkovou transformaci přístupu k životu, což není snadné,“ říká MUDr. Emilie Niedobová, jak ale dále dodává: „Většina pacientů není, bohužel, schopna změny trvale dosáhnout.“
Jako podpůrný přípravek při léčbě pacientů s NAFLD se již několik let používají látky přírodního původu zvané esenciální fosfolipidy. Ty dokáží přispívat právě k obnově struktury a funkce buněčných membrán jater. Zároveň zvyšují odolnost buněk proti nepříznivým vlivům, včetně těch toxických. V České republice máme k dispozici jediné volně prodejné léky s obsahem esenciálních fosfolipidů. Užívají se při jaterních onemocněních, u nichž došlo k metabolickému poškození jaterní tkáně.
„Takto podané fosfolipidy jsou přednostně využity jaterními buňkami a zabudovány do jejich buněčné membrány. Díky tomu následně dochází k urychlení regenerace těchto buněk, úpravě rovnováhy krevních tuků a stabilizaci žluči,“ vysvětluje MUDr. Emilie Niedobová.
Zdroj: TZ Essentiale