„Velkou pozornost však věnujte výběru kvalitního a kvalifikovaného maséra. Neodborně provedená procedura vám totiž může ublížit,“ varuje rehabilitační lékařka Michaela Tomanová.
Kdy masáž nevyhledávat
Masér s vámi musí vždy při první návštěvě zkonzultovat váš současný zdravotní stav. V některých případech, zejména pokud člověk není zcela zdravý, může neprofesionální masáž ublížit. Pro některá onemocnění je totiž masáž přímo kontraindikací.
„Jde například o případy, kdy pacient trpí zánětem žil, infekčním onemocněním, některými neurologickými onemocněními a kožními záněty. Masáž může ublížit při stavech po úrazech, operacích, eventuálně při osteoporóze. Musíme si uvědomit, že masér není pokaždé fyzioterapeut nebo lékař s vysokoškolským vzděláním. Masér je školený specialista, který prošel kurzy s různou dobou trvání,“ připomíná Michaela Tomanová.
Který je ten pravý?
Nejlepším krokem je, když dostanete kladné doporučení od důvěryhodného zdroje. Každému však vyhovuje něco jiného.
„V každém případě si však nechte předložit certifikát maséra k masáži, na kterou se chystáte. Vnímejte rovněž své emoce. Masér by vám měl být sympatický a příjemné pocity by ve vás mělo vzbuzovat i samotné prostředí. Nikdy se nenechte nutit do něčeho, co sami nechcete,“ doporučuje primářka.
Široký výběr masáží
Existuje nespočet druhů masáží, které mohou mít stimulující nebo zklidňující účinek.
„U většiny z nich dochází ke zlepšení prokrvení svalů a vazivových tkání, ke snížení jejich tuhosti a zmírnění bolestivosti. Sportovní masáž pomáhá urychlit regeneraci svalů po zátěži a dosáhnout tak lepší svalové výkonnosti. Reflexní cestou se dají ovlivnit porušené funkce některých orgánů. Jednotlivé masáže se liší především jejich provedením, hmaty a také jejich intenzitou. Například dětskou masáž provádíme vždy jen jako jemné doteky a hlazení s možností použití masážního oleje určeného pro děti,“ uzavírá lékařka Michaela Tomanová.
Zdroj: TZ MUDr. Michaela Tomanová