Podle statistik trpí během roku více než 40 % evropské populace nedostatkem vitaminu D, který je produkován fotolytickou reakcí s ultrafialovým (UV) světlem. V měsících, kdy je slunečního svitu méně, nebo k něamu za nějakých podmínek není přístup, bývá vyloženě nutné přijímat jej ze stravy. Jenže ono se to lehce řekne, ale hůř provede.
Jen snaha nestačí
Možná vás vyděsí, že některé rostliny obsahují malá množství nebiologicky aktivní formy vitaminu D, a to třeba houby, kvasinky či plísně. Naštěstí po vás nikdo nechce, abyste konzumovali něco, co je vám proti srsti, proto nejspíš uvítáte informaci, že mezi nejlepší živočišné zdroje patří játra, zejména z tresky obecné, sledě a sardinky.
Ovšem pozor, zdroj není to jediné, co stojí v cestě ideální „hladince“ tohoto vitaminu, který ovlivňuje 200 různých chemických reakcí v organismu, a to včetně zdravého hospodaření s minerálem vápníkem (na tomto procesu pak závisí kondice našich kostí). Kamenem úrazu je především neodborné užívání v rámci hesla „sám sobě doktorem“.
Kolik vitaminu je akorát?
Pomocí krevního testu, o který požádáte v ordinaci svého obvodního lékaře, se měří koncentrace vitaminu D, čímž odborník odhalí, kolik jej budete muset doplnit a v jaké formě. Chcete-li zlepšit jeho absorpci, vezměte si déčko s jídlem, jež obsahuje trochu tuku, protože se jedná o živinu rozpustnou právě v tucích.
Lékař by vám dle aktuálního zdravotního stavu zároveň měl poradit, jaká dávka je konkrétně pro vás ideální. (Vyšší dávky je navíc vhodné kombinovat s vitaminem K.) Budete-li mít tato osobní (vstupní) data k dispozici, zvýšíte účinek déčka na maximum, čímž rozhodně prospějete svému zdraví.
Obranyschopnost se přece hodí vždycky
Chronický nedostatkem vitaminu totiž vede nejen k narušení stavby kostí a vyššímu riziku zlomenin, ale i vážnému oslabení imunity a častějším infekcím, zejména dýchacího traktu. Sluneční vitamin, jak se mu někdy říká, však stojí i za zvýšeným rizikem vzniku řady onemocnění včetně těch nádorových. V těhotenství je zase déčko důležité pro růst a vývoj plodu i snížení výskytu komplikací, jako je například těhotenská cukrovka. Laboratorní vyšetření je proto více než žádané.
Zdroje: Vitamin D3 – Uses, Side Effects, and More; When Is the Best Time to Take Vitamin D? Morning or Night?