Ačkoli jsou přítomny u obou pohlaví, estrogen je považován za „ženský hormon„, pravděpodobně proto, že ho ženy produkují více a jsou na něm závislé při reprodukčních funkcích. Estrogen však řídí mnohem víc než jen vaši schopnost otěhotnět. Po celý život je vaše tělo závislé na estrogenu, aby bylo zdravé a silné.
Estrogen se tvoří ve vaječnících, ve žlutém tělísku a v placentě. Jeho malé množství vzniká také v nadledvinkách, tukové tkáni, prsech a v játrech. Přijímat ho můžeme ale také v potravě, potravinových doplňcích nebo lécích.
Hlavní typy estrogenů
V závislosti na životním období produkuje vaše tělo různé typy a množství estrogenu ve snaze udržet rovnováhu. Typy estrogenů a jejich primární funkce jsou následující:
Estradiol, známý také jako E3 se vyskytuje u žen v období mezi pubertou a nástupem menopauzy. Množství, které produkují vaječníky, může stoupat nebo klesat v závislosti na tom, v jaké fázi menstruačního cyklu se nacházíte.
Hlavně v těhotenství je důležitý estriol. U žen, které nejsou těhotné, se vyskytuje ve stejné míře jako u mužů nebo u žen po menopauze. K jeho tvorbě dochází v placentě a jeho hladina narůstá od osmého týdne těhotenství až do porodu.
Další druh estrogenu, estron, je z této trojice estrogenů nejslabší. Je ho potřeba hlavně v období menopauzy, když už nejsou aktivní vaječníky.
Kolik ho potřebujeme
Hladina estrogenu během menstruačního cyklu přirozeně kolísá. Měření hladin estrogenu v těle vám může pomoci získat lepší přehled o vaší plodnosti v průběhu měsíce. Optimální hladina v ženském těle je 43 – 180 pg/ml. U mužů je jeho hladina samozřejmě o dost nižší. Aby mohlo naše tělo fungovat tak, jak má, musí být hladina estrogenu i dalších hormonů v rovnováze. Pokud vše funguje správně, tělo ví, jaké množství estrogenů potřebuje a samo si ho reguluje.
Co způsobuje nízkou hladinu estrogenu?
Estrogen je produkován především ve vaječnících. Cokoli, co ovlivňuje vaječníky, ovlivňuje produkci estrogenu. U mladých žen může být nízká hladina estrogenu způsobena:
- nadměrným cvičením
- poruchami příjmu potravy, jako je anorexie
- špatně fungující hypofýza
- předčasné selhání vaječníků, které může být důsledkem genetických poruch, toxinů nebo autoimunitního onemocnění
- Turnerův syndrom
- chronické onemocnění ledvin
U žen starších 40 let může být nízká hladina estrogenu známkou blížící se menopauzy. Toto období přechodu se nazývá perimenopauza. Během perimenopauzy vaše vaječníky však stále produkují estrogen, pouze v nižších hladinách. Produkce se poté bude nadále zpomalovat, dokud nedosáhnete menopauzy.
Estrogeny z říše rostlin
Estrogeny rostlinného původu jsou uváděny na trh jako „přírodní“ nebo „bezpečnější“ alternativa hormonů pro zmírnění příznaků menopauzy. Fytoestrogeny se nacházejí v mnoha potravinách, včetně sóji, cizrny, čočky, lněného semínka, čočky, obilovin, ovoce, zeleniny a červeného jetele. Dnes tyto látky naleznete i v lécích a potravinových doplňcích.
Andělika čínská
Andělika čínská, známá také pod názvem Dong Quai, je v Číně nejčastěji předepisovanou bylinou. Své místo má v tradiční čínské medicíně, která oddenky této byliny užívá už tisíce let. Udržuje přirozenou hormonální rovnováhu, její kořen obsahuje velké množství esenciálních olejů, organických kyselin a jejich esterů a také vitamínů, aminokyselin a sacharidů. Dokáže ovlivnit a upravit menstruační cyklus, je účinným antioxidantem a vliv má také na velikost prsů.
Zralé ženy zajímají zejména její hormonální účinky. Pomáhá odstraňovat suchost v pochvě a je účinná i proti návalům horka. Celkově zklidňuje a osvěžuje. Vliv má i na psychiku, snižuje podrážděnost a pomáhá s nespavostí.
„Působí také na krevní oběh a krvetvorbu. Užívá se i při cukrovce, onemocněních ledvin a křečových stavech. Ale pozor, pokud užíváte léky na ředění krve, raději se andělice vyhněte,“ prozrazuje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu .
Sója
V sóji najdeme biologicky aktivní látky, které pomáhají udržet hormonální rovnováhu v těle. Má totiž vysoký podíl již zmíněných fytoestrogenů. Sója je také významným zdrojem rostlinných bílkovin, pro které si ji oblíbili především vegetariáni a vegani.
Ořechy
Další z potravin, které obsahují rostlinné estrogeny ve větším množství, jsou oříšky. Nejvíce jich najdeme ve vlašských ořeších, pistáciích a arašídech. Ořechy jsou také bohaté na zdravé tuky a minerály, které podporují plodnost.
Zdroj: TZ Primulus
Další info: Everything you need to know about estrogen; Estrogen: Hormone, Function, Levels & Imbalances