Voda, kterou ženské tělo během těhotenství zadržuje, může mít vliv dokonce na zhoršení zraku.
„Během těhotenství a kojení dochází k velkým hormonálním změnám, které mají mimo jiné za následek i zadržování tekutin v organismu. Ta se poté může hromadit například v rohovce nebo oční čočce. To se pak může projevit dioptrickou vadou či její změnou. Potíže se objevují u každé šesté budoucí maminky a téměř vždy se vrátí do původního stavu do roku po porodu, respektive do dvou měsíců od ukončení kojení. Jen asi u 10 procent žen většinou s vyšší oční vadou mohou dioptrické změny přetrvat,“ uvedl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik.
Nástraha pro všechny?
Ženám, které měly potíže se zrakem před otěhotněním, se mnohdy zraková vada zhorší. Problémy s očima mohou ale pociťovat i ženy, které před otěhotněním žádné zrakové obtíže neměly.
„Nejčastěji se v důsledku zadržování tekutin v organismu setkáváme s nárůstem krátkozrakosti, zakřivení oka, ale i dalekozrakosti. Změny ve vidění mohou pozorovat i pacientky s těhotenskou cukrovkou, kdy se projevují kolísavým rozostřováním obrazu během dne. Častěji těhotné trápí i tzv. suché oko. To se projevuje pocitem pálení očí s nadměrným slzením, podrážděním až zarudnutím oka a někdy i mírně neostrým viděním. U nositelek kontaktních čoček může dojít i k přechodnému zhoršení jejich snášenlivosti. Problém je poměrně jednoduše řešitelný volně prodejnými umělými slzami, které si pacientka pravidelně kape,“ popsala Simona Šťastná, lékařka oční kliniky v Českých Budějovicích.
Byť je výskyt oční vady během těhotenství celkem běžný, ženy by zhoršení vidění neměly podceňovat.
„Vzhledem k tomu, že příčinou zhoršeného vidění může být vážnější problém než dioptrie samotné, měla by být budoucí maminka, pokud špatně vidí, vyšetřena očním lékařem. U pacientek, které byly krátkozraké už před otěhotněním a jejich vada je vyšší než tři dioptrie, je vhodné vyšetřit oční pozadí pro včasné odhalení a eventuální ošetření možných problémů na sítnici,“ doporučila Simona Šťastná.
Na operaci v těhotenství?
V pokročilém těhotenství a během kojení není vhodné podstupovat laserové operace, které dokážou oční vady bezpečně vyřešit. Naměřené dioptrické hodnoty totiž mohou být zkreslené. Rodičku by navíc mohl samotný výkon stresovat a léky užívané po zákroku by mohly negativně ovlivnit plod.
„Ženám v pokročilém těhotenství radíme zákrok odložit až na dobu po porodu. Ženy, které teprve plánují těhotenství, se však operace nemusí obávat. Samotné těhotenství a následný porod nejsou pro ženy, které již předtím podstoupily laserový zákrok, nikterak rizikové. Změna dioptrií vzniklá těhotenstvím a porodem není častá. Navíc pokud se po těhotenství a porodu opravdu změní oční vada, je možné dioptrie dodatečným laserovým zákrokem opět odstranit. V rámci doživotní záruky, většina pracovišť poskytuje, pacientka případnou dokorekci zraku nemusí hradit,“ řekl Pavel Stodůlka.
Pozor na zrak miminka
Nastávající maminky by měly myslet na to, že jejich životní styl může ovlivnit i zrak jejich nenarozeného miminka.
„Životní styl a výživa matky se projevuje na vývoji celého plodu, tedy i oka a zraku. Kouření a užívání jiných rizikových či návykových látek v těhotenství může mít za následek vznik vrozených očních vad či syndromů u dítěte. Velmi nebezpečné může být prodělání některých infekčních onemocnění v těhotenství, jako je například herpes či zarděnky. Většina očních nemocí je odhalena včas screeningovým vyšetřením, které probíhá rutinně již v porodnici. Dioptrické vady, šilhání jsou často dědičné. V tomto případě je třeba včasné vyšetření dítěte očním lékařem při nestandardním chování dítěte – například světloplachosti, mnutí očí, natáčení hlavy, šilhání a podobně,“ uzavřel Pavel Stodůlka.
Zdroj: TZ Gemini