Fixní se zámečky, nebo snímatelmá?
Než se pustíme do srovnání jednotlivých typů rovnátek, je důležité si říct, že ačkoliv máte jako pacient právo o svém chrupu rozhodovat, nechejte si vždy poradit od zubního lékaře.
„Léčba rovnátky má přesně stanovený postup, který je potřeba dodržet, aby léčba byla úspěšná a výsledky byly dlouhodobě stabilní. To se týká i volby rovnátek. Ne vždy je například vhodné, aby pacient používal klasická snímatelná rovnátka. To by měl stanovit ortodontista,“ vysvětluje Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.
Jak dodává, že v případě, že vám ortodontista možnost snímatelných rovnátek nenabídne, máte se zkusit přesto zeptat, jestli by tato možnost pro vás byla vhodná. „Snímatelná jsou totiž i tzv. neviditelná rovnátka, která ne všichni lékaři svým pacientům nabízejí,“ říká specialistka na péči o zuby a ústa.
„Klasická“ snímatelná rovnátka
Mnozí mají z rovnátek strach, přitom ne vždy se hned sahá po fixních rovnátkách. Jsou tu ještě snímatelná neboli vyndavací rovnátka, která se hodí pro přípravnou fázi, než se případně nasadí fixní rovnátka (zámečky). Některé jednodušší korekce se dají dokonce vyřešit pouze snímatelným aparátem.
„Snímatelná rovnátka se dávají také velice často dětem, které mají mléčný či smíšený chrup. Volit je dnes možné mezi dvěma druhy – klasickými deskovými s drátěnými sponkami nebo neviditelnými. Nosí se buď celý den s vyjímáním pouze na jídlo, nebo se nosí pouze v noci. Postup stanovuje vždy ošetřující ortodontista,“ dodává Ing. Kateřina Králová, DiS., dentální hygienistka.
Neviditelná fóliová rovnátka
Výše zmíněná neviditelná fóliová rovnátka, která jsou dnes hodně populární, jsou také snímatelná. „Rovnátka vypadají jako průhledné chrániče zubu, nosí se 20 až 22 hodin denně a na první pohled opravdu nejsou vidět,“ tvrdí Kateřina Králová. Neviditelná rovnátka jsou vhodná pro celou řadu vad a lze je použít u dětí i dospělých.
Velice zjednodušeně se dají popsat jako průhledné fólie těsně naléhající na zuby. V praxi se jedna fólie nosí přibližně 10 dní, pak je nutné vyměnit ji za další, která navazuje tam, kde předchozí v narovnávání zubů skončila. „Počet fólií a celková doba léčby se určuje individuálně, ale obvykle je délka léčby podobná jako v případě fixních rovnátek,“ říká Zuzana Heiník Bělová.
Zajímavost: Mezi hlavní výhody neviditelných fóliových rovnátek patří estetika, pohodlí při nošení, snadná ústní hygiena a méně časté kontroly u lékaře. Na druhou stranu jsou neviditelná rovnátka ve srovnání s klasickými fixními rovnátky podstatně dražší.
Klasická fixní rovnátka
Pacientům se stálým chrupem se nejčastěji dávají fixní rovnátka, díky kterým lze úspěšně řešit většina ortodontických vad. Používají se i v případě, že je nutné vyrovnat zuby před nasazením korunek nebo můstků. Mohou mít několik podob.
„Zámečky mohou být kovové (ocelové) nebo i pozlacené, případně keramické nebo safírové, které jsou také velmi estetické. O zajištění drátku, se starají elastické gumičky, které mohou být různobarevné anebo lze zvolit nenápadné průhledné provedení. Dají se lepit zvenku zubu (vestibulárně) a zevnitř (orálně),“ popisuje dentální hygienistka.
Zajímavost: Nejméně nápadnou variantou fixních rovnátek jsou bílé keramické nebo safírové rámečky s kovovým drátkem, který může být potažený bílou barvou. Podobně jako v případě neviditelných rovnátek však budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Cena u této varianty bývá o něco vyšší, než kdybyste dali přednost kovovým zámečkům.
Kolik stojí?
Cena rovnátek se odvíjí od náročnosti a délky léčby, je závislá na typu vady a také jestli se léčí jen jedna čelist či obě. Podle Zuzany Heiník Bělové tak není možné přesné určení ceny.
„Ceník rovnátek se mimo to liší i mezi kraji. Rozdíl může být až deset tisíc,“ říká Heiník Bělová. Za fixní kovová rovnátka tedy můžete zaplatit přibližně 20 až 40 tisíc korun. V případě keramických 25 až 50 tisíc korun. Neviditelná rovnátka vycházejí na 50 až 100 tisíc korun a neviditelná foliová rovnátka se pohybují v rozmezí 40 až 100 tisíc korun.
Jak pečovat o zuby s rovnátky
Nasazením rovnátek péče o zuby nekončí. Důležité je věnovat se každý den dentální hygieně více, než bez rovnátek.
„K čištění zubů doporučuji používat především kvalitní kartáček, mezizubní kartáčky, jednosvazkové kartáčky a dále pak přírodní zubní pasty a ústní vody. V případě fixních rovnátek bývají účinné ústní sprchy – irigátory, kterými vypláchnete všechna místa v ústní dutině včetně problematických mezizubních prostor (zejména se jedná o zámečky rovnátek, ortodontické drátky, místa okolo gumiček). Mezizubní kartáček ale používejte alespoň dvakrát denně,“ radí na závěr MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT.