Rituál pro podporu energie
Pomocí rituálů nastavíte svému tělu a mysli určitý rytmus a tím můžete obnovit nebo zvýšit energii pro každý den. Ideální je začít hned ráno pro probuzení některou z dechových technik. Zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová doporučuje dechovou techniku bhastrika.
„Podstatou je silný nádech a vědomý, stejně dlouhý prudký výdech. Při takovémto dechu se organismus rychle zahřívá, přičemž tento oheň podle jógy spaluje naše vnitřní mentální i fyzické nečistoty. Dochází k intenzivní ventilaci plic a rychlé výměně kyslíku a oxidu uhličitého v krvi, která má očistný charakter. Vyrovnává acidickou nevyváženost organismu a očišťuje krevní řečiště, navyšuje energii, ve výsledku zvyšuje obranyschopnost i sílu těla,“ tvrdí instruktorka jógy.
Jak provádět dechovou techniku bhastrika
Najděte si klidné místo. Posaďte se na paty. Ruce sevřené do pěstí položte do třísel. Lokty otevřete do stran. V této pozici hluboce nadechněte nosem tak, aby se vám zvedla břišní stěna a vydechněte ústy. K dokonalému výdechu si pomozte stažením břišní stěny. Opakujte 30krát po sobě. Buďte opatrní, pokud trpíte vysokým krevním tlakem či kardiovaskulárními problémy.
Cviky pro rovnováhu
Aby tělo a orgány v něm správně fungovaly, je potřeba aspoň jednou denně pohnout každým svalem a jemně vše promasírovat. Tím dojde k lepšímu prokrvení, rozproudí se energie, rozpustí se blokády v těle, které se v něm hromadí a dojde k posílení imunitního systému.
„K protažení svalů, posílení imunity a v neposlední řadě k podpoře mentální a fyzické rovnováhy v těle provádějte úklonové ásany, rotační a rovnovážné polohy,“ radí Vojtěchová.
Obr. 1: Zkuste do svého cvičení zařadit úklony. Posilují šikmé břišní svaly a protahují mezižeberní, bederní i prsní svaly. Vyvažují ženskou a mužskou energii v těle a pomáhají s emoční stabilitou. Pokud se rozhodnete pro úklon ze sedu, zároveň protáhnete a uvolníte kyčle. Pravou nohu pokrčte a přitáhněte patu k tělu, levou nohu protáhněte za patou. S nádechem přitáhněte levý loket k levému kolenu a protáhněte pravou ruku ke stropu. Vnímejte tah k zemi za loktem, i vzhůru za rukou, zůstaňte na 3–5 pomalých nádechů a výdechů, pak vyměňte strany.
Obr. 2: Rotační pozice zprůchodňují energetické dráhy, pomáhají nám vyrovnat se s naší minulostí. Zůstaňte v sedě, nechte záda vzpřímená, levou nohu protáhněte za patou a pravou nohu pokrčte a položte pravé chodidlo vně levého kolena. Přitáhněte rukama pravé koleno a pomalu se otáčejte za pravým ramenem a zároveň protahujte za temenem hlavy. Pozici prodýchejte a vraťte se zpět. Zkuste pozici i na druhou stranu.
Obr. 3: Rovnovážné pozice obecně zklidňují a navozují pocit harmonie, prohlubují koncentraci, pomáhají zbavit se tíživých myšlenek. Pro začátek můžete zkusit rovnovážnou pozici v kočce, která je bezpečnější a zároveň posílí celé tělo. Zaujměte pozici na všech čtyřech, protáhněte se za hlavou i za křížovou kostí, neprohýbejte se ani neohýbejte. Pomalu zvedněte levou ruku, poté pravou nohu, aniž byste udělali soupohyb v zádech. Pokuste se chvíli vydržet a sledujte neutrální polohu páteře a váš dech.
Obr. 4: Protáhněte se v pozici žáby. V kočce rozevřete kolena, dosedněte na paty a protáhněte se za konečky prstů u rukou. Zůstaňte do pocitu příjemného uvolnění
Zmírněte stres a úzkost pomocí gest rukou
Věděli jste, že každý náš prst má zvláštní funkci v organismu a při správném používání nám může dopomoct ke zdravému duchu? Pokud držíte prsty určitou dobu v dané pozici a lehce tlačíte, vytvořené vibrace začnou obnovovat rovnováhu v těle, dojde ke zklidnění mysli a prokázané jsou i další účinky na tělo.
„Potřebujete-li zmírnit stres a úzkost, proveďte Surya Mudra. Palcem přitlačte prsteníček, ostatní prsty nechte narovnané. Tímto snadným cvikem dokonce můžete stimulovat štítnou žlázu a zažívání či zmírnit přibývání na váze,“ tvrdí instruktorka jógy a dodává, že pokud vám chybí životní energie, chcete posílit mysl, tělo a duši, zlepšit imunitu a zrak, praktikujte také Prana Mudra. „Prsteníčkem a malíčkem se dotkněte palce, ukazováček a prostředníček nechte narovnaný,“ popisuje cvik Věra Vojtěchová.
FOTO: archiv Věry Vojtěchové
Zdroj: TZ Domy jógy