Jak poznáme, že jsme narazili na podvodníka, který seznamování s námi nemyslí vážně?
Nejdříve je dobré zmínit, že pokud si pro seznámení zvolíte aplikaci, o které je zmiňovaný dokument, nebo online seznamku, tak na ní může být prakticky kdokoliv. Nemusí se jednat primárně jenom o podvodníky, kteří vás okradou o peníze, ale můžete tam narazit na typy lidí, kteří se nudí a ve skutečnosti nového partnera nehledají, protože už jsou ve vztahu nebo v manželství.
Podvodníky poznáme vlastně velmi jednoduše, protože mají vždy víceméně stejné chování. Určitě bych zbystřila, kdyby se vztah nevyvíjel tak, jak má. To znamená, že veškerý kontakt dotyčný vede pouze online a ke schůzce s vámi dochází pouze jednou za čas. Také není dobrým signálem, když dotyčného přistihneme při lži a víme, že nám dříve stejná věc byla podána jinak.
Co nikdy při seznamování online nedělat, abychom se nemohli dostat do stejné situace jako protagonistky z dokumentu, kdy je podvodník okradl o několik milionů?
Zásadní je dbát na ochranu své anonymity. Nedoporučuji nikdy cizímu člověku posílat svoji fotografii, která by mne mohla identifikovat a kterou mám na pracovních stránkách, Facebooku apod. Dnes si každý umí fotografii obratem vyhledat a s vaším jménem spojit. Nikdy taky neuvádějte žádné osobní údaje ani informace, které by vás mohly identifikovat. Velmi doporučuji komunikovat s každým protějškem minimálně nějakou dobu prostřednictvím dané seznamky nebo aplikace a nepřecházet hned na jiný komunikační kanál, kde již není žádná ochrana ze strany seznamky. Samozřejmě naprosto základní doporučení je, pokud kdokoliv po pár dnech/týdnech psaní hned žádá půjčku, je potřeba být velmi opatrný a velmi pravděpodobně se jedná podvodníka.
U nás na seznamce určitě máme pravidlo, které našim klientům vždy na začátku sdělíme, že pokud k něčemu takovému dojde, mají ihned kontaktovat náš tým.
Jak je možné, že měl podvodník z dokumentu takový úspěch a procházelo mu to?
Velmi často mají podvodníci tohoto typu společný rys, a to, že komunikují primárně na dálku a se svými „oběťmi“ si píší, volají, ale k osobnímu setkání dochází sporadicky. Protože lhát do očí je mnohem složitější a dá se snadněji odhalit. To je i velmi dobré měřítko k hodnocení vážnosti vztahu. Když vás dotyčný nechce vídat osobně, tak se vztah rozhodně nevyvíjí dobrou cestou.
Určitě také doporučuji dát na rady svého nejbližšího okolí, které váš vztah vidí objektivně a střízlivě, ne s růžovými brýlemi. To je patrné i v dokumentu, kdy nejbližší kamarádky jedné z oklamaných dívek upozorňují na to, že není normální s někým, koho známe hodinu, letět do jiného města a doporučují jí, aby to nedělala. V té chvíli v nás musí zvítězit racionalita, ne emoce.
Jak u vás na seznamce probíhá ochrana klientů, aby nedocházelo k podobným podvodům?
V rámci naší seznamovací agentury není možné a nikdy jsme se u nás s podvodníkem nesetkali, protože naši klienti musí projít několika pohovory s psychologem a vztahovým koučem, takže případného lháře bychom odhalili.
U online seznamky, která nyní už není jenom pro hendikepované, je situace jiná a tam se klienti s podvodnými zprávami setkávají. Běžně registrujeme zprávy typu „americký veterán potřebuje finanční pomoc, aby mohl zaplatit náročnou léčbu“, „africký doktor potřebuje peníze na letenku za ženou do Česka“. Ještě častější jsou ale pokusy o podvod na muže. Velice atraktivní ženy z Ruska či USA, tak se prezentují, píší mužům, posílají jim svoje atraktivní fotky a snaží se z nich vylákat platební údaje nebo alespoň email, aby mohly přejít na nezabezpečenou komunikaci mimo naši seznamku. My proto neustále takovéto podvodné profily okamžitě mažeme, zasíláme klientům doporučení, jak na takovéto zprávy zásadně nereagovat, a hlavně naše vztahová koučka je neustále klientům k dispozici pro osobní konzultace.
Zdroj: TZ TvojeLáska + TZ Date2k