Kokos
Kokosový ořech či spíše kokosový olej patří mezi zdravé potraviny, které prospívají nejen celému organismu, ale i zubům a dásním. Hodí se jako masážní olej, je skvělý na suchou a citlivou pleť a prospívá také vlasům.
„Co se týká ústní dutiny, kokosový olej působí především protizánětlivě, ale dokáže zuby i účinně bělit,“ říká pro FitsRozumem.cz MUDr. et MDDr. Hana Luskačová, odbornice na celostní zubní péči a odborná garantka značky SPLAT. Někteří nanášejí kokosový olej ve ztuhlém stavu na zubní kartáček a používají ho jako přírodní alternativu zubní pasty. Podle zubní lékařky je toto skvělé avšak ještě efektivnější je použít přírodní zubní pastu s kokosovým olejem: „Pasta obvykle obsahuje další blahodárné složky. Například v kombinaci s hydroxyapatitem vápníku remineralizuje a chrání zubní sklovinu.“
Terapeutka ajurvédy pražských Domů Jógy Mgr. Blanka Novotná dokonce tvrdí, že kokosový olej v kombinaci s delším proplachováním může mít účinek i daleko komplexnější. „Je to stará ajurvédská praxe, která pomáhá celkové detoxikaci,“ říká Novotná.
Banán
Dalším skvělým exotickým ovocem je banán. Samotné pojídání banánu vám však v tomto směru nepomůže. Podle babských rad mohou k zářivému úsměvu přispět banánové slupky, které se používají k mechanickému čištění zubů. Podle MUDr. et MDDr. Luskačové je však tento způsob bělení v této době přežitý, proto radí používat zubní pasty obsahující extrakt z banánu. „Extrakt z plantain banánu, který obsahují některé přírodní zubní pasty, pomáhá zklidňovat dásně a má i jemný čisticí efekt,“ říká Luskačová.
Benefit pojídání banánu pro organismus pak spočívá například v tom, že obsahuje celou řadu minerálních látek a vitamínů. Podle instruktorky jógy Věry Vojtěchově stojí za zmínku třeba to, že v banánu jsou vysoké hodnoty obsahu tryptofanu. „Tělo tuto látku dokáže přeměnit na serotonin, kdy určitá část serotoninu ovlivňuje psychické naladění. Pokud máme serotoninu dostatek budeme v lepší psychické pohodě a budeme mít i kvalitnější spánek,“ tvrdí Vojtěchová.
Ananas
Dalším účinným ovocem v procesu bělení zubů je ananas. Obsahuje bromelain, což je směs přírodních enzymů, které zpracovávají stravitelné bílkoviny a narušují jejich strukturu. „Podle vědeckých studií zubní pasty obsahující bromelain výrazně snižují výskyt zubních skvrn a zabraňují jejich dalšímu vzniku,“ říká pro FitsRozumem.cz Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.
V případě, že zařadíte čerstvý ananas do svého jídelníčku, oceníte jeho účinky při rekonvalescencích po nemocích, operacích a zraněních. Doporučuje se konzumovat i při zvýšené fyzické zátěži a velmi se hodí při zdravém hubnutí. Přiměřená konzumace ananasu vám pomůže překonat pocit únavy a hladu.
Papája
Papája je nejen lahodné exotické ovoce, na kterém si výborně pochutnáte, ale především vám prospěje díky svým antioxidačním účinkům. „Papája obsahuje karoteny, vitamín C a E, vitamíny ze skupiny B, minerální látky, vlákninu a obsahuje i enzymy, například papain podporující trávení,“ říká Věra Vojtěchová. Extrakt z papáji je však prospěšný nejen z hlediska trávení, ale i zubů. „Jako součást přírodních zubních past dokáže odstranit plak a šetrně leští sklovinu,“ doplňuje celostní zubní lékařka.
Jahody
Jahody patří mezi doporučované ovoce, které může být nápomocné při bělení zubů. Ve svém složení totiž mají kyselinu jablečnou, která dokáže velmi dobře eliminovat jakékoliv zabarvení z povrchu zubů. Podle zubní lékařky bychom však měli být opatrní.
„Ovocná šťáva obsažená v jahodách může zuby naleptávat. Navíc z odborného hlediska nebylo prokázáno, že by samotné jahody dokázaly bělit zuby. K bělení zubů proto raději používejte přírodní pastu či pro větší efekt bělení v ordinaci. Co se týče past například zubní pasta s extraktem z lesní jahody, má mimo bělící schopnosti i pozitivní efekt na dásně,“ říká MUDr. et MDDr. Hana Luskačová.
Benefity z čerstvých jahod pak raději čerpejte v kuchyni. Jahody obsahují ve vyšší míře antioxidanty. Jsou dobré na posílení srdce a nervů. Díky vysokému obsah vitamínu C jsou účinné také při nachlazení.
Zdroj: MUDr. et MDDr. Hana Luskačová, Ing. Zuzana Heiník Bělová, Věra Vojtěchová